Чим займається тестувальник?

QA Tester чи тестувальник ПЗ – це фахівець який тестує готове програмне забезпечення на наявність багів та виправляє їх у разі, якщо дозволяють його фахові компетенції. А якщо ні – направляє ПЗ розробнику, який відповідає за частину коду, де тестувальник виявив баги.
QA Tester чи тестувальник ПЗ – це фахівець який тестує готове програмне забезпечення на наявність багів та виправляє їх у разі, якщо дозволяють його фахові компетенції. А якщо ні – направляє ПЗ розробнику, який відповідає за частину коду, де тестувальник виявив баги.
Хочеш стати Тестувальником?

Творча складова професії тестувальника

Хоча на перший погляд здається, що фах тестувальника найменш творчий з усієї когорти ІТ фахівців, насправді все з точністю навпаки.

Професія тестувальника вимагає набагато більш творчого підходу, ніж, наприклад, того ж розробника, який лише створює систему за шаблоном; веб-дизайнера, чи будь якого іншого спеціаліста.

Загалом після програміста, аналітика і веб-дизайнера, тестувальник – третя за творчим потенціалом професія в ІТ галузі.

Що робить тестувальник в ІТ компанії

Чим власне займається тестувальник? Зокрема, основу його діяльності в ІТ компанії складає 5 основних напрямків:

  • Розробка сценаріїв тестування ПЗ
  • Розробка автотестів та постійне підвищення скілів, аби ці тести вдосконалювати.
  • Проведення спеціальних тестів для ПЗ на виявлення багів
  • Контроль якості виконаної роботи та відповідальність за неї
  • Документування знайдених багів, їх опис та надання вичерпної інформації з метою, аби програмісти та розробники в майбутньому могли їх попередити та уникнути.

Напрям 1. Розробка сценаріїв тестів для ПЗ

Тестувальник самостійно пише сценарії тестування. Для цього він, по-перше, має досконало знати сам код, а по-друге, володіти ІТ англійською мовою на рівні вище середнього, аби детально прописати тест і не наробити помилок в ньому самому через кволе знання іноземної мови.

Це досить тривалий, кропіткий, але цікавий та творчий процес, який вивчається з нуля на 5-місячних курсах тестування ПЗ в Logos QA Academy та втілюється практично в чорнових варіантах написання таких сценаріїв.

Напрям 2. Розробка тестів та автотестів для ПО

Після написання сценарію тестувальник береться до другого етапу своєї робити – фізичного творення тесту, точніше спеціального коду для перевірки ПЗ на наявність багів.

Вони запускаються або автоматично, так звані примітивні автотести, або вручну – складні тести, які послуговуються індивідуальним підходом до кожної написаної частини коду ПО та до всього ПО в цілому. І тут тестувальнику знов необхідні декілька скілів, таких як:

- Знання англійської мови
- Базового знання коду
- Бездоганно написаний сценарій
- Деталізована зосереджена перевірка написаного сценарію
- Написання коду для перевірки ПЗ, яке тестується на поточний час
- Розуміння логіки тесту
- Вміння підрахувати результати, виявити помилки та зробити висновки
- Гнучкість мислення тестувальника, оскільки для кожного ПЗ ручні тесті – індивідуальні.

Напрям 3. Проведення тестів на ПО

Після розробки спеціальних ручних та автоматичних тестів для ПЗ та їх ретельної перевірки тестувальник розпочинає застосовувати їх до програмного забезпечення.

Перший етап називається тестуванням компонентів. На цьому етапі тестується окремий клас чи функція як компонент комплексного тестування.

Другий етап – інтеграційне тестування перевіряє інтерфейси між залежними та окремими компонентами, системами та підсистемами. Такий вид тестування проводиться спірально, тобто одна протестована система приєднує іншу, а та, в свою чергу, наступну, які тестувальник перевіряє почергово за нарощенням кількості перевірочних компонентів.

Третій етап – тестування всієї системи за допомогою автотестів. Поділяється на дві категорії – альфа-тестування та бета-тестування.

Перше імітує роботу системи з реальними користувачами і проходить шлях користувача, тобто виявляє баги, які би потенційно виявив користувач цього ПО.

Друге – бета-тестування – проводиться з метою отримати зворотній зв'язок від потенційних користувачів, які першочергово спробували новостворене ПЗ, на основі їх відгуків, та фіксує, виявлені ними баги. При цьому види тестування користувачі просто називають опцію ПЗ, яка, на їхню думку, не працює, або працює кволо, а тестувальник розпізнає цей баг в середині коду та позбавляється його.

Напрям 4. Контроль якості перевірки ПО

Звісно, тестувальник не просто викриває та позбавляє ПЗ багів, а й несе пряму відповідальність за те, щоб ці баги були усунуті якісно і більше не відновилися.

Усю свою роботу разом зі звітністю та створеними ним тестами й автотестами докладає до основних файлів та презентує замовнику. Без персональної відповідальності не існує професії тестувальника, оскільки після створення ПЗ розробником, його подальша доля, в тому числі і задоволеність замовника якістю його роботи цілком покладене саме на тестувальника.

Напрям 5. Документування тестувальника

Тестувальник має документувати такі основні етапи своєї роботи:

- Написання та перевірку тестів
- Застосування тестів та автотестів для ПЗ
- Формування фінального звіту з виконаних робіт
- Документування виявлених багів та процесу їх усунення
- Формування таблиці знайдених багів, виділення з них складних, та висновки щодо їх появи й усунення
- Формування документів з контролю якості перевірки ПО

Підготовка цих шаблонних документів свідчить про завершену роботу тестувальником.

Закінчується ця робота фінальною презентацією тестувальника, в тому числі й документальною, перед замовником програмного забезпечення та прямим керівником або SCRUM-мастером тіми, в якій працює тестувальник.
Зробити перший крок та почати вивчати тестування безкоштовно можна вже сьогодні. Приємного перегляду :)
Подобається? Продовжи навчання на комплексному курсі тестування! Обери свій формат: онлайн чи стаціонар? Вибір за тобою!

Забронюй місце в групі та отримай вступні уроки безкоштовно!

Для того, щоб отримати актуальну інформацію про умови навчання, ціни і т.д., залиши заявку. Найближчим часом з тобою зв'яжеться наш менеджер, щоб відповісти на запитання.
Сформуємо цілі
Визначимо рівень знань
Розповімо про навчальну платформу